Haber

ABD medyasında yer alan Kuzey Akım sabotajı haberine Rusya’dan yanıt

Rusya’nın Washington Büyükelçiliği’nde görevli Bakan Danışmanı Andrey Ledenev, basında yer alan “Ukrayna yanlısı bir grubun Kuzey Akım doğalgaz boru hatlarını sabote ettiği” haberini değerlendirdi. Söz konusu yazının kısa sürede dünya basınına yansıdığına dikkati çeken Ledenev, “İsimsiz ‘sızıntıları’, bu korkunç suçu samimiyetle aydınlatmaya çalışanların kafasını karıştırmaktan başka bir şey olarak görmüyoruz” dedi.

ABD merkezli New York Times gazetesi, “ABD’li yetkililer” tarafından kendilerine sızan ve dün yayınlanan bir istihbarat raporuna dayanarak, geçen yıl Avrupa ile Rusya arasındaki doğal gaz boru hattı sınırı olan Kuzey Akım’da meydana gelen saldırıların planlı olduğunu iddia etti. Ukrayna yanlısı bir grup tarafından yürütüldü. . Yazıda, raporda Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky veya üst düzey yardımcılarının sabotaj olayına karıştığına dair herhangi bir delilin bulunmadığı vurgulandı.

Rusya’nın Washington Büyükelçiliği Bakan Danışmanı Andrey Ledenev, büyükelçiliğin resmi Telegram kanalından habere ilişkin açıklama yaptı. Ledenev, yazının kısa sürede dünya basınına yansımasını anlamlı buldu ve “Kelimenin tam anlamıyla tüm medyada yer aldı” ifadelerini kullandı. Ledenev makale hakkında şunları söyledi: “ABD istihbaratının vardığı sonuçların ‘tarafsızlığına’ inanmıyoruz. İsimsiz ‘sızıntıları’, bu korkunç suçu samimiyetle aydınlatanların kafasını karıştırma girişiminden başka bir şey olarak görmüyoruz. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski’nin danışmanı Mihaylo Podolyak, “Söylemeliyim ki: Ukrayna’nın Baltık Denizi kazasıyla hiçbir ilgisi yok ve” Ukrayna yanlısı sabotaj grupları hakkında hiçbir bilgisi yok. ‘. Kuzey Akım boru hatlarına ne oldu? Rusya Federasyonu’nda dedikleri gibi ‘battılar’…” NE OLDU? Rusya’nın doğal gazını Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akım boru hattının sınırlarında geçen yıl patlamalar meydana geldi ve 4’ten Baltık Denizi’ne sızan doğal gaz Boru sınırlarından geçen doğal gaz, çevreye daha fazla zarar vermemesi ve tehlike oluşturmaması için Rusya tarafından kesilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu