Haber

Hawaii’deki Kilauea Yanardağı bir yılda üçüncü kez patladı

ABD’nin Hawaii Büyük Adası’nda bulunan Kilauea Yanardağı, 10 Eylül Pazar günü geçen yıl üçüncü kez patladı. ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS), yanardağdan gelen lav akışının kraterle sınırlı olduğunu bildirdi. zemin. Bölgeden paylaşılan görüntülerde krater tabanının yüzeyinde lav akıntıları oluşturan çatlakların olduğu görüldü.

Reuters’in haberine göre Hawaii Acil Durum Yönetim Ajansı sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada bilgi verdiğini söyledi.

SİSMİK AKTİVİTE UZUN SÜREDİR DEVAM EDİYOR

USGS’ye göre dünyanın en aktif yanardağlarından birinde yaşanan bu patlama öncesinde uzun süre sismik aktivite gözlemlenmiş ve yanardağın tepesinde ‘hızlı bir yükseliş’ yaşanmıştı. Ajans, Kilauea’nın ‘havacılık renk kodunu’ turuncudan kırmızıya çıkardı. Volkanik uyarı seviyesi de ‘izlenen’ seviyesinden uyarı seviyesine yükseltildi.

Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı’ndaki Kilauea Yanardağı çevresinde 2019 yılında bir dizi deprem meydana gelmiş, yanardağın patlaması sonucu yüzlerce konut ve iş yeri hasar görmüştü. Volkan bu yıl Ocak ve Haziran aylarında da patladı. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu