Haber

Lübnan Dışişleri Bakanı ve Ulaştırma Bakanı Çavuşoğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu

Lübnan Dışişleri ve Göç Bakanı Abdullah Buhabib, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek, “Bildiğiniz gibi kardeşlik bağlarımız sınırsızdır, kardeş Türkiye’ye bu zor günlerde yardımcı olduk.” söz konusu.

Buhabib, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ali Hamiyye ile Dışişleri Bakanlığı’nda yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu.

6 Şubat’ta Türkiye’de meydana gelen deprem haberini aldığında büyük üzüntü duyduğunu belirten Buhabib, “Kahramanmaraş, diğer çevre iller ve Suriye’nin kuzeyinde hissedilen deprem için çok üzgünüz.” terimini kullandı.

Lübnan hükümeti ve halkı adına Buhabib, Türk hükümeti, halkı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a başsağlığı, hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Lübnan Dışişleri ve Göçmen Bakanı, “Bildiğiniz gibi kardeşlik bağlarımız sınırsızdır, bu zor günlerde kardeş Türkiye’ye yardım ettik. Türkiye’nin zor günlerimizde yanımızda olduğunu biliyoruz.” dedi.

Buhabib, depremden etkilenen alanın Lübnan’dan 10 kat daha büyük olduğunu kaydetti.

Türkiye’den zor durumda Lübnan’a destek

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ali Hamiyya da Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamanın ardından aynı hafta içinde Türkiye’nin Lübnan’a akın ettiğini vurgulayarak, “Türk hükümeti ve yetkilileri, tüm Türk limanlarının Lübnan’a açık olduğunu ve Lübnan’ın kullanabileceğini beyan etti. Bu portlar aktif.” dedi.

Türkiye’nin Kovid-19 salgını sürecinde Lübnan’a da yardım ettiğini kaydeden Hamiyye, “Türkiye, Lübnan’a her düzeyde ve her alanda yardım ediyor.” söz konusu.

Hamiyya, kendilerinin de üzüldüklerini ve Lübnan’ın depremden etkilenen bölgelere yardıma koştuğunu söyledi.

Lübnan ordusu, Kızılhaç ve Lübnan hükümeti tarafından gönderilen yardıma işaret eden Hamiyya, arama kurtarma ekiplerinin de gönderildiğini belirtti.

Hamiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta yeniden yapılanmayla ilgili açıklamalarıyla ilgili olarak, “Türkiye, Türk hükümeti bunları en kısa sürede gerçekleştirmeye güç yetiriyor. Bunu yapabilecek güçtedir.” ifadeleri kullandı.

Bakan Çavuşoğlu’nun Lübnan’ın egemenliğine ve istikrarına vurgu yaptığını kaydeden Hamiyye, bunun Lübnan için çok değerli olduğunu kaydetti.

ispirajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu