Ekonomi

Yapı ruhsatları dörtte bir azaldı

Yapı ruhsatlarındaki düşüş serisi 2022’nin son çeyreğinde de devam etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yılın 4’üncü çeyreğinde belediyelerce yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 11,3, daire sayısı yüzde 2,1 ve yüzölçümü yüzde 7,1 azaldı. 2022 bir önceki yılın aynı çeyreğine göre.

Öte yandan, yayınlanan istatistiklerde toplam yüzölçümünün yüzde 54,9’unun yerleşim alanı olduğu kaydedildi.

İstatistiklere göre 2022’nin 4. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen binaların toplam yüzölçümü 48 milyon metrekare; Bunun 26,4 milyon metrekaresi konut, 11,6 milyon metrekaresi konut dışı ve 10 milyon metrekaresi ortak kullanım alanıydı.

İki veya daha fazla daireli binalar en yüksek yüzölçümüne sahiptir.

TÜİK, yüzölçümündeki en yüksek payın yüzde 68,4 ile iki ve daha fazla daireli binalar olduğunu açıkladı. 2022 yılının 4. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen binaların kullanım amacına göre en yüksek yüzölçümü payına 32,8 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli konut binaları sahip oldu. Bunu 3,5 milyon metrekare ile tek katlı binalar izledi.

Yapı kullanma izin belgesi verilen binaların yüzölçümü azaldı.

2022 yılının 4. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre belediyelerce yapı kullanma izin belgesi verilen bina sayısı yüzde 3,9, daire sayısı yüzde 9,0, yüzölçümü yüzde 6,6 azaldı.

iskenderun-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu